Pinigų skolinimas be notaro

2024-04-15

Dauguma asmenų bent kartą gyvenime yra skolinę pinigus kitiems. Dažniausiai tai būna giminaičiai arba draugai. Nemaža jų dalis yra linkę pasitikėti artimaisiais. Dėl šios priežasties, įprastai nėra užfiksuojamas joks skolos įrodymas. Tai gali sukelti nemažai problemų, ypatingai tuomet, jeigu asmuo pinigų atiduoti nesutinka. Laimei, nuo tokių nesklandumų apsaugo skolos raštelis, sutartis arba vekselis. Visgi, daliai žmonių kyla klausimas – ar būtina šiuos dokumentus įforminti pas notarą? Tai priklauso nuo sumos, kurią skolinate, dydžio. Jei ši viršija 3000 eurų, o sandoris vykdomas grynaisiais pinigais, sutartis privalo būti notarinės formos. Kita vertus, skolinant nedideles sumas, sutartį galite surašyti ir patys.

Kaip skolinti pinigus be notaro?

Nors dideles pinigų sumas geriausia skolinti kartu su notaru, kai kurie žmonės nusprendžia apsieiti be to. Tokiu atveju, svarbu atsiminti kelias esmines taisykles. Pinigų skolinimas be notaro yra atliekamas ganėtinai paprastai. Visgi, darydami tai patys, prisiimate įvairias rizikas, todėl reikėtų būti itin atidiems. Pirmiausiai, svarbu, jog turėtumėte tam tikrą įrodymą. Žinoma, oficiali pinigų skolinimo sutartis yra geriausias variantas. Kita vertus, jeigu šis variantas Jums netinka, bent jau pasirašykite paprastą skolos raštelį arba dar geriau – vekselį. Ką jame nurodyti svarbiausia? Surašykite, kada ir kokia suma buvo pasiskolinta bei koks asmuo ir iš ko gavo pinigus. Taip pat nurodykite skolininko asmens kodą ir kontaktinę informaciją, gaukite jo parašą. Be to, svarbu nurodyti aiškų grąžinimo terminą. Pinigus taip pat rekomenduojama pervesti bankiniu pavedimu. Geriausia, jeigu paskirtyje nurodytumėte, kad tai skola bei iki kada ši turi būti grąžinta.

Visgi, svarbu paminėti, jog pagal įstatymus, sumai viršyjant 3000 eurų ir sandorį vykdant grynaisiais pinigais, sutartis privalo būti notarinės formos. Tačiau, jeigu skolinate nedidelę sumą, notaras ne visuomet yra būtinas. Kartais gali užtekti pačių sudarytų sutarčių arba vekselių. Taigi, į šį specialistą geriausia kreiptis tuomet, kai kalba pasisuka apie didesnes pinigų sumas.

Pinigų skolinimas be notaro fiziniams asmenims

Tyrimai rodo, kad dauguma žmonių pinigus dažniausiai skolina giminaičiams arba draugams. Visgi, nemaža jų dalis daro tą pačią klaidą – neužfiksuoja jokio įrodymo. Skolos dokumentas yra reikalingas tam, kad vėliau galėtumėte atgauti Jums priklausančius pinigus, jeigu asmuo nesutiktų jų atiduoti gražiuoju. Dėl šios priežasties, rekomenduojama bent jau pasirašyti paprastą raštelį. Žinoma, visiškai suprantama, kad dauguma asmenų pasitiki savo artimaisiais. Kita vertus, gyvenime pasitaiko įvairių situacijų, todėl geriau apsisaugoti iš anksto. Visgi, jeigu raštelio reikalauti nenorite, pinigus bent jau perduokite bankiniu pavedimu. Skola grynais yra įrodoma bene sunkiausiai, ypatingai tuomet, jeigu neturite tai patvirtinančių dokumentų.

Visgi, pinigų skolinimas be notaro gali apsunkinti kelią susigrąžinti Jums priklausančią sumą. Pirmiausiai dėl to, jog nemažai žmonių padaro tas pačias klaidas. Tai visiškai suprantama, ypatingai tuomet, jeigu neturite skolinimo patirties. Tad, ką atsiminti svarbiausia? Visų pirma, skolos dokumente reikia labai aiškiai nurodyti skolininko duomenis. Geriausia, jeigu viską peržvelgtumėte bent kelis kartus ir įsitikintumėte, kad nesuklydote. Skolos dokumente privalo būti nurodytas skolininko vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamosios vietos adresas. Kodėl tai svarbu? Jeigu asmuo pinigų grąžinti nesutiks, tikriausiai Jums bus reikalingas skolų išieškojimas. Visgi, tokio paties vardo ir pavardės savininkų gali būti ne vienas. Taigi, visas procesas išties pasunkės, mat nebus aišku, į kurį žmogų nukreipti skolos išieškojimą. Į teismą taip pat negalima kreiptis be skolininko asmens kodo. Tačiau egzistuoja ir kitų dažnai kartojamų klaidų. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės nenurodo konkrečios paskolintos sumos. Kiti – neįrašo termino iki kada pinigai privalo būti grąžinti. Galų gale, nepamirškite apskritai užfiksuoti skolos perdavimo fakto. Kitu atveju, susigrąžinti pinigų gali būti beveik neįmanoma.

Pinigų skolinimas su notaru: privalumai

Pinigų skolinimas su notaru pasižymi štai tokiais privalumais:

  • Jeigu skolos dokumentą pasirašote ne patys, o pas notarą, gerokai lengviau atgausite pinigus, skolininkui jų nesutikus grąžinti. Jums tereikės kreiptis į notarą dėl vykdomojo rašto išdavimo, o tuomet perduoti jį antstoliui;
  • Visas procesas yra įgyvendinamas už Jus. Taigi, sutaupote tiek savo laiko, tiek nervų;
  • Neatgavę pinigų išvengiate bylinėjimosi ir teismo išlaidų.

Taigi, kaip galite matyti, pinigų skolinimas be notaro kai kuriais atvejais gali tapti didele klaida. Žinoma, viskas priklauso nuo sumos, kurią skolinate, dydžio.

Venkite ir šių dažnų klaidų skolinant pinigus

  • Nepasitikėkite atsitiktiniais, internete rastais skolos dokumento šablonais. Gali būti, kad šie yra nekokybiški arba netinkami dėl pasikeitusių teisės aktų. Tokiu atveju, pinigų skolinimas fiziniam asmeniui liks be įrodymo. Taigi, jeigu trūksta žinių, verčiau kreipkitės pagalbos į specialistus;
  • Prieš pasirašydami skolos dokumentus, pasitikslinkite, ar jie turi visą reikiamą informaciją. Kitu atveju, šie gali negalioti;
  • Visuomet pasirašykite tam tikrą pinigų perdavimo įrodymą, net jeigu pilnai pasitikite žmogumi, kuriam skolinate;
  • Pasirašytą sutartį peržvelkite bent kelis kartus, kad įsitikintumėte, jog visi nurodyti duomenys yra teisingi;
  • Patartina skolinti bankiniu pavedimu, mat taip lengviau įrodysite pinigų perdavimo faktą;
  • Jeigu yra galimybė, sutartį pasirašykite elektroniniu parašu. Kitu atveju, skolininkas gali meluoti, kad šis buvo padirbtas;
  • Nedelskite imtis teisinių veiksmų pinigams atgauti. Dauguma specialistų sutaria, jog kuo anksčiau pradėsite skolos išieškojimą, tuo didesnė tikimybė, kad ją atgausite.

 

+370 700 666 77 Registruoti skolą