Kiek antstolis gali išskaičiuoti iš pensijos?

2023-08-01

Skolų išieškojimas yra ganėtinai nemalonus procesas. Visgi, su pastaruoju beveik visuomet susiduria tik tie žmonės, kurie pinigų grąžinti negali arba nesutinka. Tad, turintys skolų, bet besiruošiantys jas atiduoti gali būti ramūs - tokiu atveju, su antstoliais reikalų neturėsite. Kita vertus, jei pinigų grąžinti negalite, vertėtų susirūpinti, mat juos įmanoma išskaičiuoti net iš Jūsų pensijos. Tad, neatidavus skolos, antstoliai vis tiek įgyvendins teisėtus kreditorių reikalavimus ją atgauti.

Greičiausiai kyla klausimas - kiek antstolis gali išskaičiuoti iš pensijos? Viskas priklauso nuo skolų kiekio bei Jūsų pajamų dydžio. Jeigu pastarosios neviršija minimalaus darbo užmokesčio ir turite tik vieną skolą - išskaitoma apie 20% lėšų. Jei esate sukaupę kiek daugiau skolų - 30%. Kita vertus, jeigu pajamos viršija MMA, gali būti išskaityta net apie 50%. Visgi, turintiems nedarbingų šeimos narių, kartais taikomos lengvatos. Tokiu atveju, išskaitoma pajamų dalis gali būti mažinama apie 10% už kiekvieną išlaikomą asmenį.

Skolos išieškojimas per antstolius

Kada kreditorius kreipiasi į antstolius?

Skolos išieškojimas per antstolius vyksta tada, kai pasiskolinęs asmuo nesutinka arba negali atiduoti sutartos sumos. Žinoma, pinigų grąžinimą kartais galima atidėti. Visgi, tikslios susitarimo sąlygos priklauso nuo pasirinktos įmonės. Dėl šios priežasties, svarbu neatidėlioti bei peržvelgti tai, kas numatyta sutartyje. Tačiau, jeigu laikas, kada pinigai turėjo būti grąžinti praėjo - kreditorius greičiausiai kreipsis į antstolius.

Kiek antstolis gali išskaičiuoti?

Skolos išieškojimas gali vykti tiek iš darbo užmokesčio, tiek iš įvairių kitų pajamų. Visgi, jei turimi pinigai neviršija MMA, dažniausiai išskaitoma tarp 20-30%. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, tai taip pat priklauso nuo turimų skolų kiekio. Be to, nemažai lemia ir pastarųjų pobūdis. Visgi, jeigu turite vieną skolą, tikriausiai bus išskaityta apie 20% Jūsų pajamų. Sukaupus daugiau įsiskolinimų - apie 30%. Kita vertus, jeigu gaunamos pajamos viršija MMA, gali būti išskaityta net apie 50%. Visgi, kaip jau minėjome kiek anksčiau, galutinė suma dar priklauso nuo to, ar išlaikote nedarbingus asmenis.

Išieškojimas gali vykti ne tik iš darbo užmokesčio, tačiau taip pat ir individualios veiklos pajamų, stipendijų, laimėjimų loterijose, pensijų. Kita vertus, iš laikinojo nedarbingumo bei socialinio draudimo išmokų išieškoti galima tik pagal teismo sprendimą.

Kita vertus, kartais pinigų antstolis išskaičiuoti negali. Taip nutinka tuomet, kai susiduriama su motinystės, tėvystės bei vaiko priežiūros išmokomis, laidojimo pašalpomis. Išskaičiuoti negalima ir iš į komandiruotę vykstančiam darbuotojui mokamų sumų. Su problemomis taip pat susiduriama tuomet, kai pinigus bandoma nuskaityti iš išmokų vaikams bei našlaičių pensijų. Daugiau detalių numatoma LR Civilinio proceso kodekso 739 straipsnyje. Tad, susidūrę su negalimais nuskaitymais, turėtumėte kreiptis į antstolį bei pateikti tai įrodančius dokumentus.

Kokia antstolio paslaugų kaina?

Antstolių vykdymo išlaidos yra skirstomos į 3 kategorijas. Pirmiausiai - tai vykdomosios bylos administravimo išlaidos. Antra kategorija yra atlygis už įstatymų nustatytų dokumentų vykdymą, perdavimą bei įteikimą teismo pavedimu, taip pat faktinių aplinkybių konstatavimą. Trečioji - išlaidos tretiesiems asmenims už byloje jų suteiktas paslaugas.

Administravimo išlaidos bei atlygis antstoliui priklauso ir nuo išieškomos sumos. Be to, nemažai reiškia vykdomojo dokumento kategorija. Pavyzdžiui, jeigu išieškoma suma tėra iki 3 eurų, administravimo išlaidos bus 12, o atlygis antstoliui - 8 eurai. Kita vertus, daugiau pinigų vėliau skirstoma procentais. Pavyzdžiui, jeigu išieškoma suma yra nuo 1500 iki 2000 eurų, administravimo išlaidos atsieis 48, o atlygis antstoliui - 15% nuo sumos, tačiau ne mažiau nei 240 eurų. Visgi, kaip jau minėjome kiek anksčiau, nemažai reiškia ir vykdomojo dokumento kategorija. Tarkime, jei pastaroji yra dėl daiktų perdavimo išieškotojui, administravimo išlaidos sieks 40 eurų. Tuo tarpu, atlygis antstoliui bus skaičiuojamas už kiekvieną jo darbo valandą. Kita vertus, skolininko įpareigojimas atlikti arba nutraukti tam tikrus veiksmus, nesusijusius su turto ar lėšų perdavimu gali kainuoti apie 80 eurų. Be to, pasitaiko, kad už administravimo išlaidas mokėti nereikia. Tad, viskas itin priklauso nuo konkrečios situacijos.

Koks pasirinkimas skolininkui?

Kiekvienas skolininkas turi kelis pasirinkimus. Pirmiausiai, galite pamėginti grąžinti pinigus, jeigu turite tam galimybių. Be jokios abejonės, tai pavyksta ne visuomet. Kartais susiduriama su nenumatytomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, ligomis, darbo praradimu ar pajamų sumažėjimu, todėl atiduoti pinigus tampa per sudėtinga. Tokiu atveju, lieka dar dvi išeitys - susitaikyti su antstolio vykdomu išieškojimu arba parduoti skolą. Kreipkitės ir apsvarstysime kartu!

 

+370 700 666 77 Registruoti skolą