Hipoteka: viskas, ką reikia žinoti

2023-08-01

Anksčiau ar vėliau, beveik kiekvienas asmuo susiduria su tam tikromis paskolomis. Kai kurie skolina kitiems, o daliai prireikia pinigų iš artimųjų arba kreditorių. Be jokios abejonės, neretai skiriasi ir norimos sumos. Pavyzdžiui, didesnės paskolos beveik visuomet susijusios su didesnių garantijų reikalavimu. Kitu atveju, vyrauja rizika, jog pinigų grąžinti asmuo neišgalės. Tad, kartais paskola įkeičiant turtą tampa geriausia išeitimi. Kita vertus, jeigu kalbama apie mažesnes sumas, hipotekos dažniausiai neprireikia. Visgi, jei pirmą kartą susidūrėte su šia sąvoka, greičiausiai kyla klausimas - kas apskritai tai yra? Tad, pradėkime nuo pat pradžių.

Kas yra hipoteka?

Hipoteka - kas tai? Iš esmės, šia sąvoka apibūdinamas turto įkeitimas, kuris užtikrintų finansinių įsipareigojimų vykdymą. Paprasčiau tariant, imant didesnę paskolą, kreditoriams reikia garantijų, jog iš tiesų galėsite ją atiduoti. Tačiau, čia vyrauja vienas itin svarbus niuansas. Įkeistas turtas neatitenka kreditoriui, todėl vis dar išlaikote teisę juo naudotis. Kita vertus, jeigu suėjus numatytam terminui pinigų vis tiek negrąžinote - tuomet galite netekti nuosavybės teisių.

Bet kokiu atveju, imant kiek didesnę paskolą, kartais vienintele išeitimi tampa būtent hipoteka. Kaina, vis dėlto, yra vienas iš tų aspektų, dėl kurio nerimauja dauguma asmenų. Svarbu paminėti, jog su hipoteka susijusius reikalus neretai tvarko notaras. Dažniausiai, jeigu įkeičiamo turto vertė yra iki 220 000 eurų, pastarasis gauna iki 0,25% nuo objekto vertės, tačiau ne daugiau nei 120 eurų. Be to, reikėtų nepamiršti pridėti 21% PVM. Kita vertus, jei turto vertė didesnė, tuomet procentai išlieka tie patys, tačiau gaunama suma gali padidėti iki 240 eurų.

Hipotekos naudojimas

Kaip jau minėjome kiek anksčiau, imant didesnę paskolą, kreditoriams reikia kokio nors patvirtinimo, jog pinigus iš tiesų grąžinsite. Būtent čia pasitarnauja nekilnojamojo turto hipoteka. Nors dažniausiai ši naudojama kuriant teisinį santykį su banku, kartais pastaroji gali praversti ir fizinių asmenų susitarimuose. Be jokios abejonės, šis variantas pasitaiko kiek rečiau. Dauguma žmonių tarpusavyje stengiasi susitarti be jokių papildomų sąlygų. Kita vertus, neretai tai sukelia tik daugiau problemų, ypatingai tuomet, jeigu pasiskolinęs asmuo pinigų negrąžina. Žinoma, tokiu atveju taip pat egzistuoja įvairių išeičių. Viena iš jų - tai skolos pardavimas. Visgi, sugrįžkime prie hipotekos naudojimo. Kartais toks įkeitimas vyksta ir privalomąja tvarka. Pavyzdžiui, jeigu teismas siekia užtikrinti, kad vienas iš tėvų mokėtų alimentus, gali būti paskirta priverstinė hipoteka.

Maksimalioji hipoteka - dar viena svarbi sąvoka, kurią išsiaiškinti pravartu kiekvienam. Pastaroji ir vėl yra turto įkeitimas, kuriuo dažniausiai užtikrinami banko nuostoliai bei netesybos. Tai nutinka tuomet, kai asmuo nevykdo hipotekos įsipareigojimų. Tokiu atveju, bankas gali priskaičiuoti išlaidas, kurios buvo skirtos notarui bei priskirti tai prie savo nuostolių. Tad, įsiskolinęs asmuo turės sumokėti kiek daugiau. Visos šios papildomos išlaidos tampa maksimaliąja hipoteka.

Hipotekos registravimas ir išregistravimas

Registruojant hipoteką, pirmiausiai yra patvirtinamos nuosavybės teisės ir patikrinamos draudimo sąlygos. Visą šią procedūrą atlieka notaras. Įkeistas daiktas turi būti tokios kokybės, kad pastarąjį būtų galima parduoti varžytinėse. Be jokios abejonės, tai nutinka tik tuo atveju, jeigu pinigų negrąžinate sutartu laiku. Kita vertus, viskam pasibaigus, hipoteka turi būti išregistruota. Jei to nepadarysite, o pinigus jau atidavėte, vis tiek bus laikoma, kad turtas dar yra įkeistas. Hipoteka dažniausiai išregistruojama tuomet, kai yra įvykdomas numatytas susitarimas. Kita vertus, kartais ši pasibaigia skolininko arba kreditoriaus reikalavimu. Pastarasis gali užbaigti susitarimą hipotekos atsisakydamas arba parduodamas įkeistą turtą varžytinėse. Tačiau, bankrutavus juridiniam asmeniui, pastaroji tikrai nepasibaigia ir seka kartu paskui daiktą.

Hipotekos privalumai ir trūkumai

Hipoteka pasižymi nemenka privalumų gausa. Kita vertus, pastaroji taip pat turi keletą trūkumų. Tačiau, pradėkime nuo teigiamų aspektų:

  • Galite naudotis įkeistu turtu. Tai - didelis privalumas, nevaržantis Jūsų gyvenimo rutinos.
  • Sutarus su kreditoriumi, įkeistą daiktą galima perleisti kitiems. Tokiu atveju, hipoteka tampa nebe Jūsų atsakomybe.
  • Įmanoma pasinaudoti svetimo daikto hipoteka. Tai idealus variantas tiems, kurie neturi sukaupę turto, atitinkančio įkeičiamą sumą. Tokiu atveju, vienas asmuo moka skolą ir prisiima su tuo susijusias atsakomybes. Tuo tarpu, kitas žmogus yra atsakingas už įkeistą turtą.

Kita vertus, hipoteka taip pat turi keletą trūkumų. Pirmiausiai, reikėtų nepamiršti, jog kartu su paskola yra mokamos ir palūkanos. Taigi, neretai grąžinama suma tampa gerokai didesnė, nei įkeisto turto vertė. Be to, hipoteka apriboja kai kurias nuosavybės savininko teises. Tad, nors ir galite naudotis savo turtu, nebeturite pilnos laisvės bei kontrolės. Tačiau, kaip jau minėjome, pastarosios išvengti pavyksta tikrai ne visada. Taigi, pirmiausiai vertėtų apsvarstyti savo galimybes.

Visgi, jei paskolos našta tapo per didelė, skolos pardavimas gali būti sprendimas Jums. Kreipkitės ir aptarsime tai!

 

+370 700 666 77 Registruoti skolą